Administrator

Administracja i design
Zbigniew Drozd
tel. 699 957 761
zbyszekdrozd
Wszystkie zdjęcia wykonane w miejscach poblicznych. Osoby które chcą usunąć swój wizerunek z tej witryny proszone są o kontakt z administratorem. 
   
   

18Parada Parowozów – Wolsztyn 28.04.2007 28 kwietnia 2007 roku grupa turystów wyjechała tym razem z Legnicy nie na południe ku górom lecz na wielkopolskie niziny. Celem wycieczki był Wolsztyn – niewielkie miasteczko leżące na styku Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Powodem naszego wyjazdu były obchody 100-lecia wolsztyńskiej parowozowni, która jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów osobowych prowadzonych trakcją parową. W tamtejszej parowozowni stacjonuje 10 czynnych parowozów różnych serii i typów przeznaczonych do różnej pracy : pospieszne – np. Pm36-2 „Piękna Helena" która zdobyła złoty medal na wystawie w Paryżu i rozwija prędkość 140 km/h: osobowe oraz towarowe. Obchody stulecia trwały 3 dni i obfitowały w bardzo ciekawe wydarzenia m.in. widowisko „Światło i Dźwięk", Parada Parowozów, Międzynarodowe Zawody Maszynistów, Pokaz pociągu militarnego z Powstańcami Wielkopolskimi, Wybory Miss Świata Parowozów oraz liczne przejazdy pociągami w stylu Retro. Głównym punktem obchodów była Parada Parowozów w której oprócz wolsztyńskich maszyn wzięły udział parowozy z Chabówki, Wrocławia, Węgier, Czech, Niemiec oraz przybyły drogą morską parowóz angielski. Paradę otworzyły dwa najstarsze parowozy: polski Ok1 i węgierski 109 109. Po chwili publiczności prezentowały się parowozy jadące pojedynczo, następnie jadący parami po równoległych torach, potem spięte po 9 sztuk. Duże wrażenie zrobił niemiecki parowóz opalany mazutem z olbrzymimi kołami napędowymi o średnicy 230 cm. Pobił on rekord prędkości parowozu 190 km/h. Po paradzie uczestnicy mogli zwiedzić wnętrze parowozowni, muzeum pamiątek związanych z koleją, liczne stoiska pamiątkowe a także obejrzeć pokaz drezyn ręcznych i motorowych.
W imprezie udział wzięło 47 osoby w tym 11 to dzieci i młodzież. Mikrofon w autokarze dzierżył najlepszy w świecie przewodnik Kol. Waldemar Małek a nad całością czuwał Kol. Piotr Matczuk.

 

   
© Klub Turystyki Pieszej - SZNURÓWA - w Legnicy